Login |  Register |  help

Manhattan Fresh/jv Results

Posted Sunday, October 10, 2010 by John-Paul Kaminski
Event 6  Boys 1.25 Mile Run CC Frosh B.
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Jordan Johnson            09 Colonie                6:18.18    1             
  2 Jake Johnson               7 Colonie                6:21.44    2             
  3 Robert Desisto            09 Westford Academy       6:24.34    3             
  4 pier berkmans                Bronx HS of Science    6:32.43    4             
  5 Tyler Pressl              09 West Morris Mendham    6:36.29    5             
  6 Tom Meehan                09 Eastport-So Mano       6:36.62    6             
  7 Philip St. Jacques        09 West Morris Mendham    6:37.72    7             
  8 Rudy Torres               09 Morristown             6:40.35    8             
  9 Greg Arabagian            09 Morristown             6:41.79    9             
 10 Gavin Pitt                09 Morristown             6:42.17   10             
 11 Ian Kinney                09 Morristown             6:49.77   11             
 12 Daniel Kikuchi            09 Morristown             6:52.33   12             
 13 Ryan Mulson               09 Colonie                6:53.51   13             
 14 Andrew Kutscher           09 Riverdale Country      6:53.71   14             
 15 Matthew Taylor            09 Horace Greeley         6:55.01   15             
 16 Tim Boston                09 Suffern                6:55.26   16             
 17 James Millet              09 Westford Academy       6:55.72   17             
 18 Drew McAuley               8 Colonie                6:56.00   18             
 19 Diego Santory             09 Suffern                6:59.59   19             
 20 Jason Furphy              09 Hendrick Hudson        7:00.16   20             
 21 Dan Huben                 09 Clarence               7:00.76   21             
 22 Nicholas Knorz            09 Clarence               7:01.33   22             
 23 Steven Cho                09 Suffern                7:01.55   23             
 24 Matt Craw                  7 Colonie                7:01.74   24             
 25 Timothy Breen             09 Westford Academy       7:03.73   25             
 26 Liam Goodwin              09 Monroe Woodbury        7:07.48   26             
 27 Josh Kurisko              09 West Morris Mendham    7:08.10   27             
 28 Ian Kelly                 09 Pearl River            7:08.69   28             
 29 Bishoy Bishara            09 Monroe Woodbury        7:09.33   29             
 30 Kevin Mahon               09 Monroe Woodbury        7:10.45   30             
 31 Izaiah Brown               8 Amsterdam              7:11.91   31             
 32 Dillon McGee              09 Westford Academy       7:12.36   32             
 33 Stephen Tranchina         09 Manhasset              7:12.58   33             
 34 Yusuf Kapadia             09 Dobbs Ferry            7:13.43   34             
 35 Reece Ellison             09 Morristown             7:15.94   35             
 36 Emmanuel Rockwell         09 Clarence               7:16.53   36             
 37 Anthony Graber            09 Clarence               7:17.66   37             
 38 John Moran                09 Bay Shore              7:18.31   38             
 39 Justin Briggs             09 Rush-Henrietta         7:19.08   39             
 40 Alec Southern             09 Clarence               7:19.60   40             
 41 John Marcucci             09 Manhasset              7:20.16   41             
 42 John Ricciardi            09 West Morris Mendham    7:20.67   42             
 43 Jeremy Garson             11 Clarence               7:21.15   43             
 44 Matthew Hair              09 Rush-Henrietta         7:21.54   44             
 45 samuel maeglin               Bronx HS of Science    7:21.86   45             
 46 Joe Mattern               09 Bay Shore              7:22.15   46             
 47 Kyle Smyth                09 Pearl River            7:22.46   47             
 48 Ricky Martin              09 Bay Shore              7:22.83   48             
 49 Brian Matte               09 Rush-Henrietta         7:23.98   49             
 50 Matthew Weilip            09 Manhasset              7:24.17   50             
 51 Matt Marino               09 West Morris Mendham    7:24.68   51             
 52 Grant Steinhauer          09 Horace Greeley         7:24.84   52             
 53 Borun Sun                 09 Riverdale Country      7:26.29   53             
 54 Samuel Warren             09 Poly Prep CD           7:28.48   54             
 55 Mike Cestare              09 Eastport-So Mano       7:31.82   55             
 56 Alex Carey                09 Colonie                7:32.03   56             
 57 Andrew Rogers             09 Rush-Henrietta         7:32.44   57             
 58 Will Hardt                09 Horace Greeley         7:32.82   58             
 59 Robert Snyder             09 West Morris Mendham    7:33.85   59             
 60 William Edwards           09 Morristown             7:36.03   60             
 61 Justin Liberta            09 Manhasset              7:36.49   61             
 62 Gary Healy                09 Pearl River            7:36.89   62             
 63 Devin Boyko               09 Pearl River            7:37.37   63             
 64 william erwin                Bronx HS of Science    7:39.75   64             
 65 Andy Nagler               09 Sachem East            7:39.96   65             
 66 Dan Cohen                 09 East Meadow            7:41.10   66             
 67 Alex Tryjankowski         09 Clarence               7:42.03   67             
 68 David Stanley             09 Westford Academy       7:43.17   68             
 69 Travis Fountain           09 Monroe Woodbury        7:43.58   69             
 70 Ryan Clarkin              09 Monroe Woodbury        7:45.22   70             
 71 Paul Owens                09 Pearl River            7:46.41   71             
 72 Bryan Song                09 Spotswood              7:47.91   72             
 73 Robert Paley              09 N.D.-Bishop Gibb       7:48.60   73             
 74 Charlie Bianco            09 Spotswood              7:49.22   74             
 75 Rob Barreacca             09 East Meadow            7:49.75   75             
 76 Scott Frevert             09 Eastport-So Mano       7:51.32   76             
 77 Owen Kephart              09 Hendrick Hudson        7:52.16   77             
 78 Vin Deknoning             09 Sachem East            7:54.17   78             
 79 Omarie Buckmire           09 Bay Shore              7:54.87   79             
 80 William Kaye              09 Riverdale Country      7:56.32   80             
 81 Aaron Kohn                09 Horace Greeley         7:57.29   81             
 82 Nelson Santiago           09 Spotswood              7:57.90   82             
 83 thomas brady                 Bronx HS of Science    7:58.25   83             
 84 Walter Johnsen            09 Riverdale Country      7:58.55   84             
 85 Josh Turner               09 Horace Greeley         7:58.86   85             
 86 Michael Widmann           09 Westford Academy       7:59.75   86             
 87 Scott Katzmann            09 Manhasset              8:00.05   87             
 88 Patrick Fahey             09 Manhasset              8:01.37   88             
 89 Michael Anagnos           09 Riverdale Country      8:01.80   89             
 90 Chris Renskers            09 Monroe Woodbury        8:03.49   90             
 91 Colin McKenna             09 Colonie                8:04.28   91             
 92 Jesse Curtin               8 Cohoes                 8:04.56   92             
 93 Tom Fullerton             09 Bay Shore              8:05.07   93             
 94 Alex Dykes                09 Rush-Henrietta         8:05.52   94             
 95 Tim Martinez              09 Sachem East            8:05.82   95             
 96 Trevor Braymer            09 Greenwich-NY           8:06.50   96             
 97 Terry Taylor              09 Dobbs Ferry            8:07.25   97             
 98 Josh Rubin                09 Eastport-So Mano       8:07.80   98             
 99 Andrew Guglielmo          12 Rush-Henrietta         8:10.65   99             
100 Eddie Wilkowski           09 East Meadow            8:11.05  100             
101 Adam Smith                09 East Meadow            8:13.56  101             
102 Stephen Arnsten           09 Eastport-So Mano       8:14.37  102             
103 Sebastian Peskind         09 Riverdale Country      8:15.86  103             
104 Will Pak                  09 Horace Greeley         8:17.02  104             
105 Mike Harold               09 Spotswood              8:17.47  105             
106 Scott Thomas              09 Greenwich-NY           8:19.80  106             
107 Austin Ovadia             09 East Meadow            8:23.29  107             
108 Tyler Murano              09 Eastport-So Mano       8:24.11  108             
109 Denis Sullivan            09 Eastport-So Mano       8:24.99  109             
110 Dan Kheninsen             09 Suffern                8:26.72  110             
111 Steven Faulkenberry       09 Spotswood              8:27.41  111             
112 Zach Stimler              09 Riverdale Country      8:31.01  112             
113 Nick Roseto               09 Bay Shore              8:31.30  113             
114 andre grageda                Bronx HS of Science    8:33.67  114             
115 Brian Leichtman           09 Spotswood              8:34.98  115             
116 John Doyle                09 West Morris Mendham    8:35.47  116             
117 Cole Thorna               09 Nottingham             8:36.07  117             
118 Adrian Soltys             09 Poly Prep CD           8:44.07  118             
119 Kevin Haggerty            09 Horace Greeley         8:47.07  119             
120 Michael Kelly             09 St. John's Prep-NY     8:47.37  120             
121 Justin Kim                09 Manhasset              8:48.34  121             
122 Wilson Ma                 09 Sachem East            8:49.12  122             
123 Dan Kellaher              09 Sachem East            8:50.37  123             
124 zackary greenberg            Bronx HS of Science    8:54.29  124             
125 Luis Ruiz                 09 Suffern                8:58.56  125             
126 Jesse Valmir              09 St. John's Prep-NY     8:59.84  126             
127 Jack Rockwell             09 Poly Prep CD           9:01.93  127             
128 Alec Silverman            09 Riverdale Country      9:03.23  128             
129 Evan Xylas                09 Poly Prep CD           9:03.48  129             
130 Darryl Scott              09 N.D.-Bishop Gibb       9:08.48  130             
131 Jan-Paolo Sarmiento       09 St. John's Prep-NY     9:13.29  131             
132 Brian Swift               09 Riverdale Country      9:13.48  132             
133 James Keefe               09 Riverdale Country      9:18.89  133             
134 Ian Nolin                 09 Cohoes                 9:19.20  134             
135 Kai Smith                 09 St. John's Prep-NY     9:37.96  135             
136 Jason Prolieka            09 Spotswood              9:38.19  136             
137 Robert Godfried           09 Manhasset              9:44.78  137             
138 Michael Stevens           09 Tottenville            9:51.42  138             
139 Kevin DePass              09 St. John's Prep-NY     9:53.96  139             
140 Kevin Collado             09 St. John's Prep-NY    10:02.01  140             
141 Matt Grace                09 Riverdale Country     10:08.93  141             
142 Steven Locastro           09 Tottenville           10:20.13  142             
143 Dennis Rojas              09 St. John's Prep-NY    10:40.67  143 






Event 21  Boys 4000 Meter Run CC Jr. Var. D.
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Pat Aiken                 11 Rush-Henrietta        14:25.63    1             
  2 Paul Repka                12 Rush-Henrietta        14:27.33    2             
  3 Nico Herrara              11 Walter Johnson        14:40.64    3             
  4 sammy haugrud                Walter Johnson        14:41.65    4             
  5 Sam Brady                 12 Rush-Henrietta        14:49.21    5             
  6 Jon Miller                11 Rush-Henrietta        14:53.17    6             
  7 Johnny Greiner            11 Rush-Henrietta        15:06.08    7             
  8 Steven Morales            11 Valley Strm Cent      15:06.61    8             
  9 Luke Potash               11 West Genesee          15:07.21    9             
 10 Jon Nelson                11 Amsterdam             15:09.77   10             
 11 Sean LoGiudice            12 Rush-Henrietta        15:15.39   11             
 12 Judson Mike               09 WW-Plainsb South      15:16.60   12             
 13 Aiden Callahan            11 WW-Plainsb South      15:17.56   13             
 14 Wil Johnson               10 West Genesee          15:18.07   14             
 15 Keene Waller              11 Loyola Blakefield     15:18.61   15             
 16 Vinci Tom                 09 WW-Plainsb South      15:19.14   16             
 17 Derek Levinson            10 Sidwell Friends       15:19.70   17             
 18 George Hamilton           10 WW-Plainsb South      15:21.04   18             
 19 Shawn Elliott             11 Scotia-Glenville      15:21.58   19             
 20 Justin Shenal             12 Rush-Henrietta        15:26.82   20             
 21 Parker Pearson            09 Delbarton             15:29.22   21             
 22 Gabe Brown                11 Sidwell Friends       15:30.96   22             
 23 Kevin Malone              11 Connetquot            15:31.80   23             
 24 Logan Willans             11 WW-Plainsb South      15:35.69   24             
 25 Mike Soskind              10 WW-Plainsb South      15:38.86   25             
 26 Tim Sprague               11 West Genesee          15:42.58   26             
 27 Stephen Schnalzer         09 North Rockland        15:45.34   27             
 28 Kerly Jean Louis          11 Midwood               15:46.87   28             
 29 Brian Schanel             11 Connetquot            15:48.53   29             
 30 Matt Chamberlain          12 Chelmsford            15:48.93   30             
 31 Tom Bavin                 11 Atlee                 15:50.79   31             
 32 Everett Ackerman          11 Scotia-Glenville      15:54.50   32             
 33 D.J. Klaczko              11 West Genesee          15:55.67   33             
 34 Kyle Butler               10 St. John the Bap      15:56.44   34             
 35 Tyler Halsey              11 West Genesee          15:57.48   35             
 36 Steven Sommers            11 Connetquot            15:58.20   36             
 37 Josh Marre                11 Scotia-Glenville      16:01.29   37             
 38 Ross Stosebuy             11 Loyola Blakefield     16:02.14   38             
 39 Liam Kelly                09 Connetquot            16:02.67   39             
 40 Jack O’reilly             09 Delbarton             16:03.36   40             
 41 Julian Weiss              11 Sidwell Friends       16:09.13   41             
 42 Connor Smith              09 West Genesee          16:10.80   42             
 43 Jamie Sandel              10 Sidwell Friends       16:11.22   43             
 44 Ben Charo                 09 Sidwell Friends       16:12.00   44             
 45 Drew Turner               11 Chariho               16:13.68   45             
 46 Brian Herzog              12 St. Joseph's Col      16:14.60   46             
 47 John Keane                11 Connetquot            16:15.04   47             
 48 Steven Buckley            12 Chelmsford            16:15.86   48             
 49 Zachary Rosa              10 North Rockland        16:18.21   49             
 50 Mike Ricci                10 North Rockland        16:19.32   50             
 51 Tom Tong                  12 Great Neck South      16:21.64   51             
 52 Dan Goldberg              12 Bay Shore             16:22.00   52             
 53 Chris Richards            11 Connetquot            16:22.37   53             
 54 Peter Rizzo               11 North Rockland        16:22.89   54             
 55 Noah Wegner               11 Scotia-Glenville      16:23.27   55             
 56 Greg Aufferdou            12 Queensbury            16:25.29   56             
 57 Joe Salto                 10 St. John the Bap      16:27.17   57             
 58 Christian Eybergen        11 St. Anthony's         16:27.50   58             
 59 Abhijth Sundaraman        10 WW-Plainsb South      16:27.83   59             
 60 Eli Salisberry            12 Chariho               16:30.28   60             
 61 Joe Purvis *              12 Atlee                 16:31.26   61             
 62 Mauricio Espinal          12 Bay Shore             16:32.74   62             
 63 Tom O'Connor              12 Queensbury            16:34.94   63             
 64 Eric Bellanca             11 St. Joseph's Col      16:35.74   64             
 65 Aidan O'Rourke            11 Regis                 16:36.00   65             
 66 Dan Woyak                 12 Chariho               16:36.54   66             
 67 Charles Grochowiak        10 St. Joseph's Col      16:36.85   67             
 68 Christian Petersen        11 St. Anthony's         16:37.40   68             
 69 Thomas Rodler             10 St. Anthony's         16:37.92   69             
 70 Alex James                10 Sidwell Friends       16:38.34   70             
 71 Chris Jagoe               09 Delbarton             16:39.75   71             
 72 Mauricio Salas            12 Valley Strm Cent      16:41.04   72             
 73 Anthony Szmul             12 Queensbury            16:42.40   73             
 74 Tyler Favale              10 Atlee                 16:44.17   74             
 75 Mike Lannon               09 West Genesee          16:45.13   75             
 76 Jared Frank               09 Walt Whitman-MD       16:45.58   76             
 77 Vincent Petrosino         11 Regis                 16:45.99   77             
 78 Eli Kaplan                12 Great Neck South      16:47.09   78             
 79 Mike Neary                09 Delbarton             16:49.24   79             
 80 Kent Ng                   11 Great Neck South      16:50.01   80             
 81 Billy Kingsbery           09 Delbarton             16:52.99   81             
 82 Flardy Joseph             10 St. John the Bap      16:53.92   82             
 83 Connor Pisano             09 Poly Prep CD          16:54.62   83             
 84 Hugh Kenny                09 Poly Prep CD          16:54.89   84             
 85 Anthony Baptiste          11 North Rockland        16:55.70   85             
 86 Anthony Pascarelli        12 S.S. Seward           16:57.40   86             
 87 Jeffrey Nan               10 Manhasset             16:58.15   87             
 88 Josh Smith                11 Queensbury            17:00.37   88             
 89 Tyler Strenk              11 Scotia-Glenville      17:01.01   89             
 90 Andrew Kaiser             10 Queensbury            17:03.92   90             
 91 T.J. McPhaul              09 Walt Whitman-MD       17:09.17   91             
 92 John Tamburro             09 Delbarton             17:11.77   92             
 93 Nick Longolucco           12 Chariho               17:12.63   93             
 94 Andy Nicolas              11 Midwood               17:14.75   94             
 95 Ben Becker                11 Berne-Knox-Westerlo   17:16.52   95             
 96 DJ Horn                   10 Eastport-So Mano      17:16.88   96             
 97 Anthony Alva              10 North Rockland        17:17.60   97             
 98 Luke Jenson               11 Bay Shore             17:19.02   98             
 99 Josh Llaurador            11 Amsterdam             17:28.40   99             
100 Kevin Baist               10 St. John the Bap      17:29.02  100             
101 Nicholas Newdorf          11 Manchester Memorial   17:31.44  101             
102 Brandon Ling              12 Queensbury            17:32.27  102             
103 Mark Westerhoff           11 Westford Academy      17:33.06  103             
104 Conor Wynne               12 Bay Shore             17:34.68  104             
105 Tom Zabin                 12 Scotia-Glenville      17:35.08  105             
106 Mark Ayer                 12 Atlee                 17:35.64  106             
107 Lukus Becker               8 Berne-Knox-Westerlo   17:39.44  107             
108 Aron Schwartz             09 Poly Prep CD          17:40.43  108             
109 Mohammed Sheikh           10 Tottenville           17:41.82  109             
110 Myles Simmons             11 Midwood               17:45.09  110             
111 Sami Mansoor              10 Manhasset             17:49.19  111             
112 Chris Pedota              10 Eastport-So Mano      17:50.25  112             
113 Eric Neuls                11 Amsterdam             17:51.54  113             
114 Joshua Wadler             11 Midwood               17:52.96  114             
115 Ben Brownell              10 St. Joseph's Col      17:55.48  115             
116 Harrison Saro             11 Westford Academy      17:58.86  116             
117 Mark Baker                12 Chariho               18:00.17  117             
118 Aron Brown                11 Great Neck South      18:00.57  118             
119 Caleb Haddad              10 Poly Prep CD          18:00.94  119             
120 Charles Chen              10 Great Neck South      18:02.18  120             
121 Eric Squires              12 Manchester Memorial   18:02.57  121             
122 Nick Lee                  11 Delbarton             18:08.18  122             
123 Devon Seward              10 Valley Strm Cent      18:09.40  123             
124 Daltton Gill              10 S.S. Seward           18:11.18  124             
125 Joseph Sandore            11 Westford Academy      18:13.37  125             
126 Austin Rivera             11 East Meadow           18:13.71  126             
127 Joseph St. Onge           10 Regis                 18:14.15  127             
128 Nick Marasco              10 South Side            18:14.51  128             
129 Tim Petriccione           11 Regis                 18:15.24  129             
130 Brett Kearns              12 Eastport-So Mano      18:16.71  130             
131 Dustin Foote              10 Poly Prep CD          18:18.06  131             
132 Reilly Moran              12 Bay Shore             18:18.53  132             
133 Kadesh Roberts            11 Bay Shore             18:21.08  133             
134 Ryan Gillcrist            09 Walt Whitman-MD       18:21.58  134             
135 Keith Hickey              10 Dobbs Ferry           18:24.49  135             
136 Tomas Medina              11 McKee/Staten Isl      18:28.52  136             
137 Chris Redmond             10 Queensbury            18:31.20  137             
138 Davin Stancil             10 Atlee                 18:34.45  138             
139 Chris DeCicco             11 Eastport-So Mano      18:35.78  139             
140 Taylor Almeter            11 St. Joseph's Col      18:36.56  140             
141 Chris Desir               11 Midwood               18:37.07  141             
142 Karl Anderson             10 Poly Prep CD          18:39.53  142             
143 Matthew Davis             11 Valley Strm Cent      18:40.22  143             
144 Kevin Barker              11 Regis                 18:44.90  144             
145 Jeremy Kogan              10 Ardsley               18:47.85  145             
146 Ken Binder                11 Berne-Knox-Westerlo   18:48.12  146             
147 Aaron Liebman             11 Walt Whitman-MD       18:52.07  147             
148 Matthew Desforge          10 Westford Academy      18:53.15  148             
149 Chris Connelly            11 Schenectady           18:56.04  149             
150 Justin Mastromarino       11 Valley Strm Cent      18:56.41  150             
151 Ryan Maas                 12 S.S. Seward           18:59.44  151             
152 Kareem Roberts            10 Bay Shore             18:59.76  152             
153 Julian Tosini             09 Walt Whitman-MD       19:00.89  153             
154 John Guarco               10 McKee/Staten Isl      19:04.45  154             
155 Brandon Rich              10 Manchester Memorial   19:13.94  155             
156 Yvon Jeanty               11 Midwood               19:14.23  156             
157 Ian Woodbine              11 Chariho               19:16.93  157             
158 Austin Lesch              09 Walt Whitman-MD       19:24.08  158             
159 Colin Lescroart           12 Chariho               19:24.93  159             
160 Benny Ren                 11 Valley Strm Cent      19:26.14  160             
161 Christopher Couture       11 Manchester Memorial   19:27.94  161             
162 Connor Naughton           11 Regis                 19:29.09  162             
163 Reilly Jacob              12 Connetquot            19:31.23  163             
164 Patrick Purtell           10 Amsterdam             19:38.82  164             
165 Patrick Killon            10 Westford Academy      19:40.63  165             
166 Ryan Rosenberg            11 Ardsley               19:43.54  166             
167 Sam Modico                10 South Side            19:52.57  167             
168 Anthony Ruggiero          12 East Meadow           19:58.94  168             
169 Massimo Romanzo           11 Regis                 20:01.29  169             
170 Alex Chauvot              09 Berne-Knox-Westerlo   20:02.78  170             
171 David Crevatas            12 Berne-Knox-Westerlo   20:03.18  171             
172 Nick Redeker              10 South Side            20:07.47  172             
173 Adrian Gillett            12 Midwood               20:10.77  173             
174 Connor Metz               10 South Side            20:16.11  174             
175 Eric Murray               10 South Side            20:31.23  175             
176 David Kaufman             11 Hendrick Hudson       20:35.09  176             
177 Zach Newcombe             12 Eastport-So Mano      20:37.00  177             
178 Troy Tuper                09 Berne-Knox-Westerlo   20:52.04  178             
179 Beau Ressa                09 S.S. Seward           21:04.48  179             
180 Martin Gross-Leczycki     09 Ardsley               21:07.07  180             
181 Tom Smythe                09 S.S. Seward           21:10.71  181             
182 Sam Spagnola              11 Amsterdam             21:35.50  182             
183 Steven Wojcik             10 Poly Prep CD          21:49.85  183             
184 Matt Codi                 12 S.S. Seward           21:57.87  184             
185 Joe Nicholas              11 Schenectady           21:59.60  185             
186 Jonathon Salgado          11 Valley Strm Cent      21:59.95  186             
187 Nick Bailey               09 S.S. Seward           22:14.14  187             
188 Amrit Salhan              10 Schenectady           22:23.34  188             
189 VJ Ishmael                11 Schenectady           22:48.88  189             
                                                                  

This page was created in 0.1250 seconds on server 132