Login |  Register |  help

2012 League Girls Results

Posted Sunday, January 15, 2012 by John-Paul Kaminski
RaceTab 3 by MileSplit     Registered to: Janie Howell, Section 1 Coaches Association

                        League 2C, 3B - 1/15/2012 7:41:38 AM                        
                           New Balance Armory, Suffern, NY                          

                   League 2C Girls 1500 Meter Race Walk                  
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Mary Constant             11 Dobbs Ferry                 9:25.40    10
  2 liz brady                 11 Sleepy Hollow               9:31.40     8
  3 Whitney Smith             12 Ardsley                    11:05.90     6

                     League 2C Girls 55 Meter Hurdles                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Keturah Smalls             9 Woodlands                      8.80    10
  2 Sarah Sylla               11 Ardsley                       11.20     8
  3 Elizabeth Majia            9 Dobbs Ferry                   11.70     6
  4 Mary Constant             11 Dobbs Ferry                   12.00     4
  5 Danielle Burrows           9 Ardsley                       15.00     2
  6 Talia Clarick             11 Dobbs Ferry                   15.00     1

                      League 2C Girls 55 Meter Dash                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 gillian berger            12 Sleepy Hollow                  7.50    10
  2 gabrielle maldonado       11 Sleepy Hollow                  7.60     8
  3 Keturah Smalls             9 Woodlands                      7.60     6
  4 Lila Walsh                 9 Dobbs Ferry                    7.70     4
  5 Katie Daly                 8 Dobbs Ferry                    7.90     2
  6 Alexa Rose Baviello       11 Dobbs Ferry                    8.10     1

                      League 2C Girls 300 Meter Dash                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 gabrielle maldonado       11 Sleepy Hollow                 43.60    10
  2 Lila Walsh                 9 Dobbs Ferry                   45.40     8
  3 Sarah Koenigsberg         11 Dobbs Ferry                   46.10     5
  3 Lauren Wilt               12 Hastings                      46.10     5
  5 Carolyn Veilleux          12 Irvington                     46.40     2
  6 Shannon Spencer           10 Irvington                     47.40     1
  7 skarlen valentin          11 Sleepy Hollow                 48.70     
  8 Leah Frazier               9 Woodlands                     50.20     
  9 Julia Correa               9 Irvington                     50.80     
 10 Anders Carlton             9 Dobbs Ferry                   52.20     
 11 Alexandra Riddle           9 Irvington                     52.50     
 12 Adriana Cunningham        10 Hastings                      52.60     
 13 Amanda Zacchio             9 Ardsley                       53.80     
 14 Madison Young              7 Woodlands                     54.10     
 15 Jade Crichlow              7 Woodlands                     54.60     
 16 Elizabeth Majia            9 Dobbs Ferry                   55.10     
 17 ??? ???                      Ardsley                       57.30     
 18 Felice Segall             10 Ardsley                     1:01.60     
 19 Sarah Seiler              10 Ardsley                     1:03.00     
 20 ??? ???                      Ardsley                     1:08.40     

                      League 2C Girls 600 Meter Run                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Lauren Wilt               12 Hastings                    1:49.70    10
  2 Wendy Cohen                9 Irvington                   1:52.90     8
  3 Sarah Sylla               11 Ardsley                     1:58.10     6
  4 Mia Monkovic              11 Ardsley                     1:58.40     4
  5 Jade Crichlow              7 Woodlands                   2:01.30     2
  6 Riley McKeown             10 Dobbs Ferry                 2:01.60     1
  7 Carly Ferguson            10 Ardsley                     2:03.40     
  8 Sarah Coburn              12 Dobbs Ferry                 2:05.40     
  9 Aila Gomi                 11 Ardsley                     2:10.20     
 10 Helena Garcia             10 Ardsley                     2:11.50     
 11 Tracey Diaz               11 Ardsley                     2:14.60     
 12 liz brady                 11 Sleepy Hollow               2:15.20     
 13 Emily Faro                10 Dobbs Ferry                 2:23.40     

                      League 2C Girls 1000 Meter Run                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Sarah King                12 Dobbs Ferry                 3:22.90    10
  2 Shanna Yue                12 Dobbs Ferry                 3:23.40     8
  3 Jamie Mondello            11 Hastings                    3:27.30     6
  4 Sasha Clarick              9 Dobbs Ferry                 3:38.40     4
  5 Adriana Cunningham        10 Hastings                    3:40.00     2
  6 Rachel Binney              9 Irvington                   3:42.40     1
  7 Josephine Weidner          8 Dobbs Ferry                 3:50.10     
  8 ??? ???                      Ardsley                     3:52.80     
  9 Lindsey Yue                7 Dobbs Ferry                 4:06.50     

                      League 2C Girls 1500 Meter Run                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 1                         11 Ardsley                     5:11.50    10
  2 Sarah King                12 Dobbs Ferry                 5:17.40     8
  3 Selena Colon               9 Ardsley                     5:25.50     6
  4 Liz Riley                  9 Irvington                   5:32.90     4
  5 maddy mcgovern            11 Sleepy Hollow               5:37.70     2
  6 Jamie Mondello            11 Hastings                    5:45.20     1
  7 Anabelle Sheely            7 Dobbs Ferry                 5:53.50     
  8 Dylan Clay-Devlin         10 Dobbs Ferry                 6:09.10     
  9 camille aulagner          11 Sleepy Hollow               6:13.90     
 10 julia rennert             10 Sleepy Hollow               6:17.40     
 11 Emily Comas                  Sleepy Hollow               6:24.10     
 12 alexis Birrittella        12 Sleepy Hollow               6:26.00     
 13 Rebecca Wiersma           11 Dobbs Ferry                 6:34.50     

                      League 2C Girls 3000 Meter Run                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 1                         11 Ardsley                    10:45.00    10
  2 katherine doyle           12 Sleepy Hollow              10:54.10     8
  3 Shanna Yue                12 Dobbs Ferry                11:19.90     6
  4 Selena Colon               9 Ardsley                    11:24.50     4
  5 Anabelle Sheely            7 Dobbs Ferry                12:49.90     2
  6 Rebecca Wiersma           11 Dobbs Ferry                13:47.10     1

                        League 2C Girls Long Jump                        
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 gillian berger            12 Sleepy Hollow              16-09.00    10
  2 Sarah Koenigsberg         11 Dobbs Ferry                13-04.25     8
  3 Elena Bergomi             11 Ardsley                    12-11.00     6
  4 Abby Golfo                12 Ardsley                    12-09.75     4
  5 Katie Daly                 8 Dobbs Ferry                12-05.50     2
  6 Sara Scott                10 Irvington                  12-05.25     1
  7 Sarah Coburn              12 Dobbs Ferry                12-03.50     
  8 Kim Lewis                 11 Ardsley                    11-11.00     
  9 Egypt Anderson             8 Woodlands                  11-08.25     
 10 Madison Young              7 Woodlands                  11-01.25     
 11 Crystal Hopkins           10 Woodlands                  10-05.50     
 12 Alia Zuckerman             9 Ardsley                    10-02.00     
 13 Elizabeth Majia            9 Dobbs Ferry                 9-08.75     
 14 Sasha Clarick              9 Dobbs Ferry                 9-07.00     
 15 Sophia Amendola            8 Woodlands                   9-05.75     
 16 Isabelle Schneider         9 Irvington                   9-05.00     
 17 Zhy'ana Moody              7 Woodlands                   8-10.25     
 18 Tyler Ernest               7 Woodlands                   8-08.25     

                        League 2C Girls High Jump                        
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Helene Hall               10 Irvington                   4-08.00    10
  2 Carolyn Veilleux          12 Irvington                   4-06.00     8
  3 Simone Webb               12 Ardsley                     4-00.00     6
  4 Ella Cobleigh             11 Ardsley                     3-09.00     4
  5 ??? ???                      Ardsley                     3-09.00   1.5
  5 Sara Scott                10 Irvington                   3-09.00   1.5
  7 Sara Cronin               10 Ardsley                     3-06.00     
  7 ??? ???                      Ardsley                     3-06.00     

                       League 2C Girls Triple Jump                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 gillian berger            12 Sleepy Hollow              33-08.50    10
  2 Elena Bergomi             11 Ardsley                    28-10.00     8
  3 Grace Kim                  9 Dobbs Ferry                25-04.00     6
  4 Ayaka Hasegaway            9 Ardsley                    23-02.00     4
  5 Cara Horsfield            10 Dobbs Ferry                21-11.50     2
  6 Talia Clarick             11 Dobbs Ferry                20-08.00     1
  7 Abby Golfo                12 Ardsley                    20-05.50     

                        League 2C Girls Pole Vault                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Kira Murphy               11 Irvington                   5-00.00    10

                         League 2C Girls Shot Put                        
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Crystal Hopkins           10 Woodlands                  34-08.50    10
  2 Simone Webb               12 Ardsley                    28-09.00     8
  3 Jennifer Onwe             12 Sleepy Hollow              26-05.00     6
  4 Amanda Drath               9 Irvington                  25-03.50     4
  5 Alexa Rose Baviello       11 Dobbs Ferry                21-07.50     2
  6 ??? ???                      Ardsley                    20-09.50     1
  7 Cara Horsfield            10 Dobbs Ferry                19-09.50     
  8 Gabby Bulganelli          10 Ardsley                    19-04.00     
  9 Felice Segall             10 Ardsley                    19-02.00     
 10 Emily Faro                10 Dobbs Ferry                17-11.00     
 11 Sara Oraee                 9 Ardsley                    17-07.50     
 12 Lisarel Delgado           10 Ardsley                    16-06.00     

             League 2C Girls 4x200 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Sleepy Hollow                              1:57.00    10
      1) gabrielle maldonado   2) madison ortiz        
      3) julia rennert         4) alexis Birrittella   
  2 Dobbs Ferry                                1:58.40     8
  3 Woodlands                                  1:58.60     6
  4 Irvington                                  2:00.90     4
  5 Ardsley                                    2:10.20     2

             League 2C Girls 4x400 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Irvington                                  4:41.50    10
      1) Kira Murphy           2) Liz Riley            
      3) Wendy Cohen           4) Carolyn Veilleux     
  2 Dobbs Ferry                                4:51.30     8
  3 Ardsley                                    4:52.90     6
  4 Woodlands                                  5:26.50     4

             League 2C Girls 4x800 Meter Relay             
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 Dobbs Ferry                               11:05.70    10
      1) Shanna Yue            2) Anabelle Sheely      
      3) Sarah King            4) Sasha Clarick        
  2 Irvington                                 11:15.90     8
  3 Ardsley                                   11:33.50     6

                

       League 2C Girls Team Scores (16 Events Scored)      
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth
=====================================================================
  1 Dobbs Ferry                 128    20   40   11   26   21   10 
  2 Ardsley                    112.5    0   40   10   14  42.5   6 
  3 Sleepy Hollow               82     28   10    0   10   26    8 
  4 Irvington                  72.5     3   13    0   22  34.5   0 
  5 Woodlands                   38      6    2   10   10   10    0 
  6 Hastings                    24      5   19    0    0    0    0

This page was created in 0.1094 seconds on server 132